5 Stars
I love this yarn. It’s one of the best I’ve ever used. I have to say it’s just so aesthetically pleasing to touch and work with. It’s so soft and makes crocheting such a pleasure.
By Willow and Lark
| Brand: | Willow and Lark |
| Blend: | 60% Merino Wool 30% Microfibre 10% Camel |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 126yds (115m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Willow & Lark Poetry is an exquisite blend of Merino wool, camel, and microfiber acrylic that creates cozy and comfortable finished projects. Poetry's stunning palette including neutral, pastel, and jewel tones will easily mix and match to create beautiful knit and crochet sweaters and accessories for the whole family. Luxurious, warm, and hardwearing, Poetry is a versatile DK weight yarn that is infinitely stash-worthy
Tell us what you think about it.
I love this yarn. It’s one of the best I’ve ever used. I have to say it’s just so aesthetically pleasing to touch and work with. It’s so soft and makes crocheting such a pleasure.
This yarn is so nice! The camel gives it a bit of fluff and adds to the overall softness of the yarn. It's been wonderful to work with and may be one of my new favorite yarns.
This yarn is great! The feel is beautiful as it moves thru your hands, soft and squishy. The stitch definition is great too. It does have a bit of a halo and, at first, I thought that my cat’s fur had accidentally gotten knitted into the yarn but I think it might be the camel hair. I’d definitely buy it again!
5 Stars
Nice wool to work with and is very soft and comfortable to wear.
Super nice yarn - I even bought Poetry again to make another sweater. It’s easy to work with and has a slight halo is really like.