Berroco Liana
By Berroco
81% Linen 19% Nylon, 140yds (128m)/50g (1.76oz), DK | Light Worsted
Sale
$12.00
81% Linen 19% Nylon, 140yds (128m)/50g (1.76oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 81% Linen 19% Nylon |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 140yds (128m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 6 (4mm) |
| Tension: | 21 stitches, 29 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Liana from Berroco is a unique blend of linen and nylon sure to add color to your closet. This modern blend of fibers features a linen core wrapped with a thin strand of colorful nylon, giving Liana extra texture. This DK weight yarn is perfect for tees and tanks you’ll wear all spring and summer long.
Marigold (8271)
$12.00