5 Stars
This easy-to-care for yarn is fun to knit and comes in beautiful, long-repeat self-striping colours, perfect for Fair Isle and other colourwork. The garment and accessories are warm and comfy.
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 50% Wool 50% Acrylic |
| Yarn Weight: | Sport |
| Length: | 350yds (320m) |
| Recommended Needles: | US 5 (3.75mm) - US 5 (3.75mm) |
| Tension: | 24 stitches, 32 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | E (3.50mm) - E (3.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Italy |
Berroco Millefiori Light is a sport weight yarn that features self-striping colorways that are perfect for shawls and garments of all types. This single ply yarn blends wool with acrylic to ensure long wear from your projects! Knit-ups are provided for each color to see how great they look worked up.
Tell us what you think about it.
This easy-to-care for yarn is fun to knit and comes in beautiful, long-repeat self-striping colours, perfect for Fair Isle and other colourwork. The garment and accessories are warm and comfy.
Wonderful hand, it's a great yarn for just about anything. I'm starting an oversized sweater and I think it's going to look amazing! The color changes work well and this will be a super piece to layer!!
I like Berroco yarn line. I purchased this because I needed to add onto a project that I started with this yarn. I like the finished look, it has a nice light feel to it, and just enough haze to feel comfy. The only thing I do not like about it, some parts of the yarn are thicker than others, in fact parts of the skein is thin like string, other parts are very full as if not being wound. The color choices are very nice. I’m working on the pattern Jardin by Berroco and enjoying it very much.
beautiful colors!
Beautiful self evolving color pattern
Beautiful. Fun pattern.
Beautiful! Clever knitting pattern.
The yarn worked up beautifully!
Another beautiful yarn. I loved working with all the color changes