5 Stars
5 Stars
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Aran |
| Length: | 150yds (137m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) - US 9 (5.5mm) |
| Tension: | 16 stitches, 18 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) - I (5.50mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Turkey |
Cascade Yarns 220 Superwash Aran is a fantastic addition to the 220 Superwash line. This Aran weight is thicker than 220 Superwash and 220 Superwash Merino but not quite as thick as 128 Superwash, making it an excellent choice for those in-between projects. Since it's machine-washable and dryable, it's perfect for frequently washed items such as afghans, blankets, sweaters for kids, and mittens!.
Love 220 Superwash Aran? Check out the rest of the Cascade Yarns 220 Line for even more options!
Please note: This yarn is now being produced in Turkey. Current stock is a blend of new and old production versions and may vary between colors. Previously produced in China
Tell us what you think about it.
5 Stars
. The yarn that I got is folded different than any yarn skein that I’ve seen before and it is extremely hard to unwind to use.
I constructed a cable knit sweater for my son with this yarn. I was amazed at how supple the sweater turned out to be. The only thing that I noted that surprised me was the lack of a firm twist in the yarn. Once I got past that (I had to be careful to not split the yarn) I enjoyed the resulting product.
5 Stars
Great color
5 Stars
This yarn feels incredibly soft and luxurious, and also warm. Great stitch definition; it is a bit splitty; but it’s not a problem if you knit it with care.
Nice yarn and color. Very easy to knit with
Very nice yarn and easy to knit with
5 Stars