Cascade Yarns Pacific
60% Acrylic 40% Merino Wool, 213yds (195m)/100g (3.53oz), Aran
Sale
60% Acrylic 40% Merino Wool, 213yds (195m)/100g (3.53oz), Aran
Specifications
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 60% Acrylic 40% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Aran |
| Length: | 213yds (195m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) - US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) - H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (105°F/40°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | China |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Cascade Yarns Pacific is a worsted weight, affordable, completely machine-washable yarn in a huge range of colors. Pacific is an unbelievably soft acrylic and wool blend, and has a lustrous sheen which gives depth to each color. There's really nothing that Pacific isn't great for—sweaters, blankets, baby projects, or anything that's worn next to the skin.
Love Pacific but need a different weight for your project? We've got you covered with Pacific Sport, Pacific Chunky, and Pacific Bulky!
Ratings & Reviews
Bordeaux (113)
$8.25