5 Stars
5 Stars
By Freia Fine Handpaints
| Brand: | Freia Fine Handpaints |
| Blend: | 100% Merino Wool |
| Yarn Weight: | Fingering |
| Length: | 963yds (881m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 28 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 25g (0.88oz) |
| Country of Origin: | USA |
The Freia Minikin Fingering Ombré Palette 9 pack is a colorful and fun collection of 9 25g minikins of Freia’s popular single-ply cruelty-free US Merino yarn that is hand-dyed in a wide range of self-striping colorways. With 963 yds included in each pack, the project possibilities run from fun trims to large shawls, fair isle yokes, and more! Each Minikin pack also includes instructions for Freia’s Brimfield Scarf!
Hand-dyed yarns have subtle variations in colors that are natural and may vary from skein to skein. There may be differences between pictures shown and the yarn you receive. To ensure the best results for your project:
If you have any concerns about hand-dyed yarn, please contact Customer Service for assistance.
Please note that colorway substitutions may occur occur based on availability.
Tell us what you think about it.
5 Stars