King Cole Cherished 4ply
By King Cole
100% Acrylic, 410yds (375m)/100g (3.53oz), Fingering
Sale
$8.19
100% Acrylic, 410yds (375m)/100g (3.53oz), Fingering
Specifications
| Brand: | King Cole |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | Fingering |
| Length: | 410yds (375m) |
| Recommended Needles: | US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 28 stitches, 36 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Iron, Dry Clean in Certain Solvents |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Cherished 4Ply is a new member of our beautifully soft Cherish yarn family. Spun with the same gentle handle you can expect from these yarns, this new 4Ply comes in generous 410 metre balls. Pattern support for this yarn lends itself to timeless heirlooms, as well as everyday wear for little loved ones in your life Machine washable.
Silver (5084)
$8.19