Lion Brand Homespun
By Lion Brand
98% Acrylic 2% Polyester, 185yds (169m)/170g (6oz), Bulky
Sale
$6.11
$8.49
28% OFF
Save
$2.38
98% Acrylic 2% Polyester, 185yds (169m)/170g (6oz), Bulky
Specifications
| Brand: | Lion Brand |
| Blend: | 98% Acrylic 2% Polyester |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 185yds (169m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) |
| Tension: | 14 stitches, 20 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | K (6.50mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Iron, Dry Clean Any Solvent, Tumble Dry, Normal |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 170g (6oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
A perfectly reliable acrylic, polyster yarn with a textured ripple. Lion Brand Homespun is bulky weight, and knits and crochets surprisingly lightly. The ripple lifts the simplest stitch. The "painterly" shades also subtly self stripe. Knits up on US 10 (6mm) needles or a K (6.50mm) hook.
Hepplewhite (300)
$8.49
$6.11
No reviews yet
Be the first to share your experience.