Lion Brand Pound Of Love
By Lion Brand
100% Acrylic, 1019yds (932m)/454g (16.01oz), Worsted
Sale
$10.79
$14.99
28% OFF
Save
$4.20
100% Acrylic, 1019yds (932m)/454g (16.01oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Lion Brand |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 1019yds (932m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) - US 10 (6mm) |
| Tension: | 14-19 stitches, 18-24 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) - J (6.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Iron, Machine Wash (105°F/40°C), Tumble Dry, Normal |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 454g (16.01oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Lion Brand Pound of Love is a fabulous baby yarn in a whopping 448g ball! One ball will make a baby blanket, and this yarn comes in the most delicate baby colours, as well as being machine washable. Pound of Love is super soft for baby's skin -but don't limit yourself to baby knits! This gorgeous aran weight yarn will knit and crochet up into lovely adult patterns too!
Olive (550-172T)
$14.99
$10.79
No reviews yet
Be the first to share your experience.