5 Stars
Love this yarn!
By Manos del Uruguay
| Brand: | Manos del Uruguay |
| Blend: | 70% Merino Wool 30% Silk |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 148yds (135m) |
| Recommended Needles: | US 4 (3.5mm) - US 6 (4mm) |
| Tension: | 22-24 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | E (3.50mm) - F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Uruguay |
Manos Silk Blend Semi Solid is a gorgeous combination of 30% silk and 70% extrafine Merino. The semi-solid colors take your stitch patterns to the next level. Manos Silk Blend Space Dyed is incredibly soft and the silk adds a slight sheen.
Hand-dyed in large kettles to create a marbleized, subtly striated effect that forms a rich palette of glorious colors. No two skeins are exactly alike and there are no dye lots. Colors may vary greatly.
Hand-dyed yarns have subtle variations in colors that are natural and may vary from skein to skein. There may be differences between pictures shown and the yarn you receive. To ensure the best results for your project:
If you have any concerns about your hand-dyed yarn, please contact Customer Service for assistance in returning or exchanging your yarn.
Tell us what you think about it.
Love this yarn!
I have used this yarn for at least 10 years to make hats, scarfs and shawls. Love the yarn and that they area women’s cooperative in Uruguay.
Replied to my question in a timely manner and with respect.