Paintbox Yarns Simply Aran 5 Ball Value Pack
100% Acrylic, 201yds (184m)/500g (17.64oz), Aran
Sale
$22.50
100% Acrylic, 201yds (184m)/500g (17.64oz), Aran
Specifications
| Brand: | Paintbox Yarns |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | Aran |
| Length: | 201yds (184m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches, 24 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Dry Clean Any Solvent, Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (105°F/40°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 500g (17.64oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Paintbox Yarns Simply Aran 5 Ball Value Pack
*Pack weight = 500g (17.6oz), 1 ball weight = 100g (3.5oz)
The choice of colours on offer in Paintbox Yarns's Simply Aran range is awe-inspiring! Knit with their huge palette of colours like an artist would use paint, coordinating or contrasting your colours perfectly! This soft, yet durable, yarn is fantastic value for money and is perfect for children's clothes, blankets and toys. What's more, with 60 colours to choose from you'll be sure to find your perfect shade! Get inspired for your next project with one of gorgeous free patterns from Paintbox Yarns!
*Pack weight = 500g (17.6oz), 1 ball weight = 100g (3.5oz)
The choice of colours on offer in Paintbox Yarns's Simply Aran range is awe-inspiring! Knit with their huge palette of colours like an artist would use paint, coordinating or contrasting your colours perfectly! This soft, yet durable, yarn is fantastic value for money and is perfect for children's clothes, blankets and toys. What's more, with 60 colours to choose from you'll be sure to find your perfect shade! Get inspired for your next project with one of gorgeous free patterns from Paintbox Yarns!
Paper White (200)
$22.50