Paintbox Yarns Simply DK 5 Ball Value Pack
100% Acrylic, 302yds (276m)/500g (17.64oz), DK | Light Worsted
Sale
$22.50
100% Acrylic, 302yds (276m)/500g (17.64oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Paintbox Yarns |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 302yds (276m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Do Not Bleach, Dry Clean Any Solvent, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 500g (17.64oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Paintbox Yarns Simply DK 5 Ball Value Pack
*Pack weight = 500g (17.6oz), 1 ball weight = 100g (3.5oz)
Paintbox Yarns Simply DK is the ultimate in good value, great quality acrylic. Pick your palette from the enormous range of brights, pastels and muted tones on offer - you'll be sure to find your perfect colour combination. The shade range has been crafted so that the colours can compliment one another beautifully, with a comprehensive range of different hues on offer. Incredibly versatile, with a huge palette of 60 colours to choose from, Simply DK is a stash must-have! What's more, there's a large collection of stylish free patterns to choose from!
*Pack weight = 500g (17.6oz), 1 ball weight = 100g (3.5oz)
Paintbox Yarns Simply DK is the ultimate in good value, great quality acrylic. Pick your palette from the enormous range of brights, pastels and muted tones on offer - you'll be sure to find your perfect colour combination. The shade range has been crafted so that the colours can compliment one another beautifully, with a comprehensive range of different hues on offer. Incredibly versatile, with a huge palette of 60 colours to choose from, Simply DK is a stash must-have! What's more, there's a large collection of stylish free patterns to choose from!
Paper White (100)
$22.50