5 Stars
I love the bright colors, the consistent shades in each skein. I absolutely love that the "pull string" is wrapped in a little tag so you can easily find it and pull from the middle. I will definitely be ordering again
| Brand: | Paintbox Yarns |
| Blend: | 75% Acrylic 25% Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 284yds (260m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 29 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean in Certain Solvents, Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Turkey |
Paintbox Yarns Wool Blend DK brings you the rich texture and feeling of wool with the versatility of acrylic. The 25% wool and 75% acrylic mix makes Wool Blend DK an excellent value yarn, with all the wonders of wool at a more affordable price. Not only is Wool Blend DK great for knitting or crocheting snuggly garments and accessories, it’s also available in a rainbow of shades!
Tell us what you think about it.
I love the bright colors, the consistent shades in each skein. I absolutely love that the "pull string" is wrapped in a little tag so you can easily find it and pull from the middle. I will definitely be ordering again
5 Stars
Beautiful color, uniform thickness, soft to the feet - love it!
5 Stars
5 Stars
Great color, feel and quality yarn. I would buy this again.
Wouldn’t recommend for garments, too scratchy feeling when worked up.
I have a lovely free pattern for a sweater from Paintbox yarns so I ordered this yarn. It is very rough and not soft and pliable a yarn for this pattern. I am going to try to return it to Webs.