Plymouth Yarn Encore Tweed
75% Acrylic 22% Wool 3% Rayon, 199yds (182m)/100g (3.53oz), Worsted
Sale
$8.00
$10.00
20% OFF
Save
$2.00
75% Acrylic 22% Wool 3% Rayon, 199yds (182m)/100g (3.53oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Plymouth Yarn |
| Blend: | 75% Acrylic 22% Wool 3% Rayon |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 199yds (182m) |
| Recommended Needles: | US 8 (5mm) |
| Tension: | 20 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Turkey |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
.Plymouth Yarn Encore Tweed is perfect if you love Plymouth Yarn Encore and are looking for something new! It's the same great fiber content with just a touch of viscose added for the tweed. The great colors make it perfect for a beautifully cabled sweater for yourself or someone you love. Plymouth Yarn Encore Tweed wears well and looks great in cables or textured stitches.
Check out the entire Encore line to see all of the color and weight variations available in this popular yarn!
Black (217)
$10.00
$8.00