Stylecraft Special Chunky
By Stylecraft
100% Acrylic, 157yds (144m)/100g (3.53oz), Bulky
Sale
$3.59
100% Acrylic, 157yds (144m)/100g (3.53oz), Bulky
Specifications
| Brand: | Stylecraft |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 157yds (144m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) |
| Tension: | 14 stitches, 20 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Dry Clean Any Solvent, Tumble Dry, Low Heat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Stylecraft Special chunky knitting yarn is the very best in economical knitting yarns. With its new and improved quality, cleaner look and softer handle, there really is no better option. At a great price, and in a great size ball, this yarn is perfect for all your knitting needs.
Mustard (1823)
$3.59
No reviews yet
Be the first to share your experience.