Stylecraft Special for Babies DK
By Stylecraft
100% Acrylic, 301yds (275m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Sale
$4.79
100% Acrylic, 301yds (275m)/100g (3.53oz), DK | Light Worsted
Specifications
| Brand: | Stylecraft |
| Blend: | 100% Acrylic |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 301yds (275m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 22 stitches, 30 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) |
| Care Instructions: | Iron, Low, Dry Clean Any Solvent, Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Stylecraft have taken their ever popular Special yarn and redeveloped it to make it even softer creating Special for Babies DK. Made from 100% acrylic, this crispy yarn produces a fabulous stitch definition. In a wide range of shades and available in 100g balls, this quality acrylic yarn is a good value for money.
Pink Marl (1251)
$4.79