5 Stars
Lovely yarn, works up nicely & such great colors. As akways, great service from Webs.
By Tahki Yarns
| Brand: | Tahki Yarns |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 108yds (99m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) |
| Tension: | 20 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Dry Flat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 50g (1.76oz) |
| Country of Origin: | Greece |
Tahki Yarns Cotton Classic Twist takes the versatile and long beloved Cotton Classic and puts a fresh spin on it with a refreshing multi-color palette. This DK weight yarn is machine-washable and its stay-cool cotton fiber is ideal for everything from warm weather sweaters to market bags and baby blankets. Each stunning colorway combines plies of different colors together for a beautiful and consistent color mix throughout your project. Mix and match Cotton Classic Twist shades with each other or with the expansive solid color palette of Cotton Classic for an endless number of color combinations for your next project.
Tell us what you think about it.
Lovely yarn, works up nicely & such great colors. As akways, great service from Webs.
The Caribbean Sea is extremely slippery, and the multiple threads are very hard to work with.
Put-up is poor; the thread-type yarn is nice. This yarn comes in hanks, but in this case the hanks were twisted and tangled even while in their paper labels. It appears that maybe they had fallen out of the label, then someone shoved them back in any old way. I also bought a solid color of the same type of yarn, and they were OK in their sleeves and I had no trouble placing them on the swift.
5 Stars