5 Stars
Got the last three skeins -- and have actually been using them for baby hats for the hospital nursery. This works wonderfully!
By Berroco
| Brand: | Berroco |
| Blend: | 100% Wool |
| Yarn Weight: | Fingering |
| Length: | 400yds (366m) |
| Recommended Needles: | US 2 (2.75mm) - US 3 (3.25mm) |
| Tension: | 26 stitches, 38 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | C (3.00mm) - D (3.25mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash Gentle (65°F to 85°F/30°C), Tumble Dry, Low Heat |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Little sister to Ultra Wool and Ultra Wool DK, Ultra Wool Fine is the fingering weight entry in the Berroco line. This machine-washable and dryable yarn offers you a selection of solid and heathered colors that will compliment any project. From shawls and scarves to lightweight sweaters, this family-friendly yarn is sure to please!
Tell us what you think about it.
Got the last three skeins -- and have actually been using them for baby hats for the hospital nursery. This works wonderfully!
Great color, great stitch definition. The skeins are easy to start working from - it is super easy to find an end - and you can work center pull or from the outside, as you prefer.
Just what I was looking for! I love the Denim color.
Great for making a woven lap robe.