5 Stars
Beautiful colors and yarn was very nice to work with.
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 100% Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 220yds (201m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 20-22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | 4.00mm (G) - H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash (65°F to 85°F/30°C), Tumble Dry, Normal |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Cascade Yarns' 220 Superwash Hand Paint is a colorful addition to the 220 line! This yarn has spunk and personality to add into all your projects! Use 220 Superwash Hand Paint on its own or as a contrast with regular 220 Superwash for sweaters with flair and blankets with pizzazz!
Tell us what you think about it.
Beautiful colors and yarn was very nice to work with.