Cascade 220 wool.
This is a super product and will help me finish a cozy aphgan for my grandndaughter who wanted one just like the one I made for myself. Colorful and cozy.
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 100% Wool |
| Yarn Weight: | DK | Light Worsted |
| Length: | 219yds (200m) |
| Recommended Needles: | US 6 (4mm) - US 7 (4.5mm) |
| Tension: | 20-22 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | F (4.00mm) - G (4.50mm) |
| Care Instructions: | Machine Wash (65°F to 85°F/30°C), Tumble Dry, Normal |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
This is a super product and will help me finish a cozy aphgan for my grandndaughter who wanted one just like the one I made for myself. Colorful and cozy.
Wears well, excellent stitch definition, and soft hand. Very good for knitted gift items likely to wind up in the washing machine.
Works up better than acrylic and washes without creating balls
Great for kids garments that are washed often!
This is a perfect yarn for afghans and throws. It’s warm and machine washable/dry. Many, many colors to choose from.
I was very pleased with the cascade 220 super wash yarns. The colors were beautiful and the feel was super soft. Even within my knitting group, the yarn was admired and I know I’ll be using it again in the future. My project was a hat which recommended the cascade 220. I can see this project in many different colors.
I love all the 220 Super Wash! Easy to work with nice honest colors. Great for town to mix ups.
This yarn is super soft and just a little squishy! The entire skein I've worked through so far had NO joins...perfect!
Wonderful yarn!
I made a double strand blanket for my dog. Wool carries a high frequency compared to poly.