Nice yarn
Nice yarn, doesn’t split and blocks well with steam. My project turned out very nice. I will use it again when pattern calls for chunky.
| Brand: | Cascade Yarns |
| Blend: | 60% Acrylic 40% Wool |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 120yds (110m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) - US 11 (8mm) |
| Tension: | 12 stitches, 14 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) - L (8.00mm) |
| Care Instructions: | Tumble Dry, Low Heat, Machine Wash (105°F/40°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | China |
Cascade Yarns Pacific Chunky is the heavier-weight cousin of Pacific—it's the same soft, machine-washable blend of acrylic and superwash Merino wool with a gorgeous sheen, only in a quick-working bulky weight. This is a great yarn for accessories like hats and cowls!.
Love Pacific Chunky but need another weight? Check out Pacific, Pacific Sport, and Pacific Bulky for all your project needs!
Tell us what you think about it.
Nice yarn, doesn’t split and blocks well with steam. My project turned out very nice. I will use it again when pattern calls for chunky.
I donate hats for children and adults where two churches in Chicago know where they are needed and this is the yarn I love to use.
This is a great yarn for hats mittens and scarves.
Very happy with the yarn and delivery was prompt
I’m enjoying my project a stroller blanket
4 Stars
4 Stars
Probably my favorite yarn ever. Love the quality, the color availability, and the weight. I'm not a complex knitter, so for the projects I do, it just enhances the whimsy & look of my preferred hat patterns. (Picture: hat pattern credit goes to Fox & Pine Stitches).
lovely colors, this yarn is a joy to work with. It is getting difficult to find good, basic wool and the superwash is a plus.
The yarn is absolutely fantastic, It made a really warm sweater.