3 Stars
Yarn fibers shed too much
| Brand: | Tahki Yarns |
| Blend: | 100% Wool |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 109yds (100m) |
| Recommended Needles: | US 11 (8mm) |
| Tension: | 12 stitches, 16 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | M (9.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash (65°F to 85°F/30°C) |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Superwash Merino Bulky by Tahki Yarns is a lofty and soft bulky weight yarn. The 2-ply twist, this yarn has beautiful bouncy and pillowiness that makes a great Pullover, scarf, hat, or anything really! Superwash Merino Bulky comes in a large variety of colors so you can find the perfect one or multi-colored project!
Tell us what you think about it.
Yarn fibers shed too much
Excellent yarn! This company does not disappoint. It is hard to buy yarn online, but Tahki is a brand I trust and Webs makes shopping easy.
Nice and soft superwash merino yarn. Perfect for baby blankets. Really liked the color. But, it got a little fuzzy after handwashing and air drying while blocking.
Third blanket I’ve made with this yarn. Warm and enduring.
4 Stars
This yarn is the only animal fiber I have used. I'm using it for my son's scarf. I was looking for this yarn to finish my son's scarf. This is the only store where the yarn was available. It was well packaged and arrived on time. The buying process was nice, smooth, and easy. Too bad the store doesn't deliver to Puerto Rico. The yarn was delivered to my son's house in Colorado. I'm not sure why the store doesn't offer to Puerto Rico. Other than that, the experience was nice. I recommend Webs to...
Fabulous yarn. Not itchy or too warm. I made a gorgeous shawl with the yarn and can't wait to wear it when it gets cool enough to wear.
Wonderful, soft yarn that works up smooth and yummy. Excellent color throughout skein.
Great to knit with--great stitch definition. Wonderful colors. Very happy win way shawl has turned out.
I like this bulky. It looks fatter than it is in the skein. It is becoming increasingly hard to find Superwash Merino Bulky- especially in solid colors. This is a reliable product.