Valley Yarns Northampton 10 Ball Value Pack
By Valley Yarns
100% Wool, 2470yds (2259m)/1000g (35.27oz), Worsted
Sale
$109.90
100% Wool, 2470yds (2259m)/1000g (35.27oz), Worsted
Specifications
| Brand: | Valley Yarns |
| Blend: | 100% Wool |
| Yarn Weight: | Worsted |
| Length: | 2470yds (2259m) |
| Recommended Needles: | US 7 (4.5mm) - US 8 (5mm) |
| Tension: | 18 stitches, 20 rows to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | G (4.50mm) - H (5.00mm) |
| Care Instructions: | Do Not Bleach, Do Not Dryclean, Dry Flat, Hand Wash |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 1000g (35.27oz) |
Shipping, Returns & Support
Expedited shipping available in the continental U.S.
Most items are returnable within 90 days
Our Customer Service Team is ready to help via phone, email or chat
Planning to visit the store? Stock levels online don't reflect in-store availability. If you have questions, please contact customer service
Learn About Delivery Options
Product Description
Valley Yarns Northampton
*Pack weight = 35.27oz, 1 ball weight = 3.5oz.
A go-to yarn that you’ll be so glad you discovered, Valley Yarns Northampton is made of 100% pure wool. This worsted-weight yarn comes in a range of solid colors as well as a selection of heathered shades which you can use together or separately to knit or crochet garments, accessories, and home decor projects.
Looking for the single ball?
*Pack weight = 35.27oz, 1 ball weight = 3.5oz.
A go-to yarn that you’ll be so glad you discovered, Valley Yarns Northampton is made of 100% pure wool. This worsted-weight yarn comes in a range of solid colors as well as a selection of heathered shades which you can use together or separately to knit or crochet garments, accessories, and home decor projects.
Looking for the single ball?
Autumn Heather
$109.90