Purple cotton bulky yarn
Works well and is very beautiful as it works up in the pattern! Unfortunately, it was quite tangled as I attempted to rollit into a ball. It took extensive time and effort to straighten and correct all the knots and tangles.
| Brand: | Tahki Yarns |
| Blend: | 100% Cotton |
| Yarn Weight: | Bulky |
| Length: | 109yds (100m) |
| Recommended Needles: | US 10 (6mm) |
| Tension: | 14 stitches to 4" |
| Recommended Crochet Hook: | J (6.00mm) |
| Care Instructions: | Dry Flat, Machine Wash Gentle |
| Craft: | Crochet, Knitting |
| Net Weight: | 100g (3.53oz) |
| Country of Origin: | Peru |
Hatteras from Tahki Yarns is a gorgeous organic cotton yarn with a great bouclé look. Wonderfully soft, think baby projects of every size and shape, chunky accessories or a beautiful sweater. Hatteras is a bulky weight yarn, so it works up quickly on large hooks and needles. Ideal for those who are sensitive to wool, Hatteras is machine-washable, making it family-friendly too!
Tell us what you think about it.
Works well and is very beautiful as it works up in the pattern! Unfortunately, it was quite tangled as I attempted to rollit into a ball. It took extensive time and effort to straighten and correct all the knots and tangles.
The feel of this yarn is divine. Used it in a baby blanket in muted tones with natural. Pleasure to work with and love the colors!
I ordered Tahki Hatteras because I wanted a bulky cotton yarn to knit bathmats. It is knitting up very nicely! I will be interested to see if it is more durable than the memory foam bath mats that are breaking down after a year of use.
I ordered Tahki Hatteras because I was looking for a bulky cotton yarn to knit some bathmats. I will be interested to see how it holds up--the memory foam bathmats I bought a year ago are deteriorating.
Great to work with. It helps create a gorgeous blanket.
4 Stars
The yarn is beautiful and is a breeze to use. I’ve knitted three sweaters and they are beautiful. I highly recommend WEBS and so glad I found them!!!
I've bought Hatteras again and again, particularly for baby blankets. The organic cotton is super soft, easy to work with, and a bulky weight that works up fast.
5 Stars
5 Stars